TOR BJURSTRÖM, olja på duk, signerad Bjurström.
Hamnbild. 65 x 81 cm.
Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.
Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.
Helhetsintrycket är mycket gott.
Kunstföreningen Köpenhamn, 1953. Kat. nr 15.
Nyköpings Konstförening utställning på Nyköpings Konstmuseum, 16 - 31 mars, 1968.
Tor Bjurström (1888-1966) var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, där bland andra Richard Bergh och Karl Nordström var verksamma som lärare, hos Zahrtmann i Köpenhamn och som elev till Henri Matisse i Paris. Bjurström var verksam som lärare på Valands konstskola i Göteborg och spred där Matisses expressionistiska färglära. Hans elever kom i efterhand att kallas Göteborgskoloristerna och anses av kritiker utgöra en helt ny inriktning inom svenskt 1900-talsmåleri. Till dessa brukar räknas Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Inge Schiöler och Åke Göransson. Bjurström återgav gärna vegetation och landskap i starka färger.