ERICH TRILLER vaser, 3 st, stengods, Werkstatt Otto Lindig, 1932-34, signerade.
Hänkelvaser med olika glasyrer. Signerade OL. Höjd 16-25 cm.
De två mörka vaserna med fotringsnagg.
Rolf Walters samling.
Keramik und Bauhaus, Bauhaus Archiv 1989, katalognummer 114, 115, 116.
Red. Jutta Römer, Daniela Sannwald, Klaus Weber, "Keramik und Bauhaus", Bauhaus-Archiv 1989, katalognummer 114, 115, 116, sid 136.