Mahogny och mahognyfaner. Två halvmånformade ändar och en slagbordsdel samt en iläggskiva. Total längd 276,5cm, bredd 126,5, höjd 74 cm. (Längder 62X2, +58 +47+47,5 cm.)
Hela ytan torr och något blekt.
fanerskador och slitage (inget ovanligt)
Benen med slagmärken och slitage.
ifylld torkspricka på en halvrundel
den andra halvrundeln med torkspricka
Faner naggar i kanten.
stabilt och fullt användbart.
Lös iläggskiva något skev.
lös skiva med torkspricka.