JOSEF FRANK, soffbord, modell 2139, Firma Svenskt Tenn.
Runt soffbord med rotfanerad skiva, tre ben och sarg av valnöt Diameter 120, höjd 48 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ett ben med lagning.
Inköpt på Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1981.
Josef Frank hade en förkärlek för den runda formen. Den återkom ständigt, i såväl fönstren i hans arkitektoniska verk som i hans många speglar. Soffbord 2139 kombinerar den runda formen med Josef Franks typiska sargkant. Bordets stiliserade tassar härstammar från Queen Anne-stilen som var rådande i England under första delen av 1700-talet. Att blanda olika material är karaktäristiskt för Josef Franks formgivning och genom att låta tillverka skivan i almrot och sargen samt benen i valnöt ville han skapa ett livfullt uttryck. Bordet är formgivet år 1952 för Svenskt Tenn.