HEIKKI ORVOLA, glasservis, 45 delar, "Herttua", Arabia, 1900-talets senare hälft.
Några är etikettmärkta.
9 glas (30 cl), höjd 13,5 cm
5 glas (20 cl), höjd 12 cm.
17 glas (5 cl), höjd 9 cm.
11 glas (3 cl), höjd 7,5 cm.
2 glas (50 cl), höjd 16 cm.
1 karaff med lock, höjd 19 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.