CARL GUSTAF FOLTIERN, byrå, sengustaviansk, signerad, (mästare i Stockholm 1804-1829).
Skiva av kalksten. Fanerad med mahogny. Tre lådor med beslag av mässing. Signatur i övre låda. Bredd 92. Djup 46. Höjd 86,5 cm.
Slitage. Lagningar. Dekorbortfall, listbitar saknas. Nyckel saknas.