FÄLLBORD, senbarock, 1700-talets första hälft.
Profilerad skiva med målad dekor av par i landskap. H. 66 cm. Skivans mått 75 x 59 cm.
Kompletterad med senare pelarfot, skivan med slitage och krackeleringar, lagningar, något maskstunget.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10