Hans Bergström, taklampa, Swedish Modern, Atélje Lyktan, 1940-tal.
Tygskärm med dekor av ansikten, torso och träd i mässing. Två ljuspunkt. Diameter 40, höjd 42 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre skador på tyg. Senare upphängningstrådar.
Johan Jansson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om Ateljé Lyktan", Arvinius Förlag, 2009, s. 237.