Wiwen Nilsson, örhängen ett par
Silver och bergkristall. Stift med nedhängande kläppar infattade med fasettslipade bergkristaller. Höjd ca 2,5 cm. Vikt ca 4 gram.
Smärre slitage. Omarbetade.
Wiwen Nilsson stämplade oftast sina örhängen på skruven. Efter omarbetning därmed osämplade, och tillskrivna. Modellen känd från hans verkstad.
Fler smyckesformgivare: