Axel Fridell, laverad blyerts och penselteckning, signerad och daterad 1916
"Sängkammarscen med herre med pälskrage". 4,5 x 5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Nationalmuseum, Stockholm, Minnesutställning, 1936, kat nr 66.
Karl Haskel, ”Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev”, 1989, avbildad , sid 108.