Armband "Sollejon", 18K guld. Kalevala koru, Helsingfors 1999.

Längd 18 cm.
Bredd 3-20 mm.
Vikt 15,1 g.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det krusifix som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Krusifixet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källa: Kalevala koru bildarkiv.

Klubbat pris
1 965
22 362
2 086
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (42 bud)
9
28 feb 2021 18:03
1 965 EUR
8
28 feb 2021 18:03
1 915 EUR
9
28 feb 2021 18:01
1 865 EUR
8
28 feb 2021 18:01
1 815 EUR
9
28 feb 2021 17:59
1 765 EUR
8
28 feb 2021 17:58
1 715 EUR
9
28 feb 2021 17:56
1 665 EUR
11
28 feb 2021 17:55
1 615 EUR
9
28 feb 2021 17:55
1 570 EUR
9
28 feb 2021 17:54
1 565 EUR
11
28 feb 2021 17:54
1 515 EUR
9
28 feb 2021 17:53
1 465 EUR
11
28 feb 2021 17:52
1 415 EUR
9
28 feb 2021 17:52
1 365 EUR
12
28 feb 2021 17:52
1 315 EUR
12
28 feb 2021 17:51
1 310 EUR
9
28 feb 2021 17:51
1 260 EUR
9
28 feb 2021 17:49
1 210 EUR
11
28 feb 2021 17:49
1 160 EUR
9
28 feb 2021 17:48
1 110 EUR
8
28 feb 2021 17:48
1 110 EUR
9
28 feb 2021 17:47
1 060 EUR
10
28 feb 2021 17:24
1 010 EUR
28 feb 2021 17:24
1 000 EUR
28 feb 2021 17:15
970 EUR
9
28 feb 2021 17:15
950 EUR
28 feb 2021 16:50
930 EUR
28 feb 2021 16:50
910 EUR
8
28 feb 2021 16:50
900 EUR
8
28 feb 2021 16:49
890 EUR
28 feb 2021 16:49
870 EUR
8
28 feb 2021 16:48
840 EUR
28 feb 2021 16:48
820 EUR
8
28 feb 2021 15:27
800 EUR
26 feb 2021 15:15
680 EUR
24 feb 2021 19:14
650 EUR
21 feb 2021 6:41
620 EUR
21 feb 2021 5:34
600 EUR
20 feb 2021 11:22
440 EUR
20 feb 2021 10:37
420 EUR
19 feb 2021 21:39
400 EUR
19 feb 2021 19:31
300 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

733. Marcel Duchamp, Porträtt av Malou Höjer.
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
Budhistorik
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
Fair warning
290 000

ditt bud
Aktuellt bud:
370 000 SEK