Spänne "Hästskospännet", silver. Kalevala Koru, Helsingfors 1966.

Mått 55 x 43 mm.
Vikt 20 g.

Obetydligt ytslitage.

Kopia av det spänne från 1000-talet som hittats i Pappilanmäki i Eura.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

50
568
53
Utropspris
150 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
28 feb 2021 17:25
50 EUR
21 feb 2021 23:39
30 EUR