Hans Peterson, signerad och daterad 8904 a tergo. Bemålat trä.
"Oval form", nr 2, tillverkad med hjälp av Torgny Larsson. 186 x 121 cm.
Smärre fläckar.
Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Hans Peterson har under sin tid som konstnär och skulptör sedan 80-talet stått bakom en rad olika offentliga uppdrag. Några av de offentliga verk som återfinns är bland annat vid Sjövikskajen, Liljeholmen i Stockholm samt i Hällmyra utanför Söderhamn. Peterson finns representerad på såväl Skissernas Museum i Lund som Statens Konstråd.