Heli Vuori, Halsband "Tähkäkääty", brons. Kalevala Koru, Helsingfors 1948-1950-tal.
Inre omkrets 38 cm.
Höjd 40 mm.
Obetydligt ytslitage.
Heli Vuoris "Tähkäkääty" fick första pris i Kalevala Korus smycketävling år 1947. Halsbandet tillverkades från och med 1948 fram till 1950-talet.