Hultén, C. O. , ansvarig utgivare. Salamander I-III. 3 vol. Allt som utkom.
Malmö, 1955-56. Tre häften i 8vo-format med illustrerade omslag. I redaktionen Ingemar Gustafson (Leckius), C. O. Hultén, Ilmar Laaban och Göran Printz-Påhlson. Med lyrik och essäer samt original-litografier av Marcel Duchamp, Acke Oldenburg, Jean Dewasne, Simon Hantai, Matta, Anders Österlin, Öyvind Fahlström, Corneille, Wifredo Lam och C. O. Hultén. Ca 24 x 16 cm.
Smärre slitage. Originalkuvert med omfattande slitage, skador.
Utgick delvis från den s. k. Image-gruppen, grundad av C. O. Hultén, Anders Österlin och Max Walter Svanberg.