Hans-Agne Jakobsson, taklampa, T507/12 Markaryd, Sverige.
Stomme av mässing med 12 kupor av tonat glas. Etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd Made in Sweden. Diameter 95, höjd 160 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Fläckar. Obetydliga nagg. En dekordel saknas.