Simon P. Henningsen, taklampa, "Tivoli", LYFA, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Geometriskt utformade paneler i metall, växelvis polykromt målade och putsade. Höjd 32 cm. Diameter cirka 24 cm. Originalkartong medföljer.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.