Jultallrik, porslin, "1895 Jule Aften 1915", Bing & Grøndahl, Danmark.
Köpenhamns silhuett i vinterskrud. Diameter 22,5 cm
Smärre ytslitage. Hänganordning på fotringen.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer