Fanerad med alm och almrot. Förgyllda beslag av mässing. Tre lådor. Längd 84, djup 61, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
2 lås saknas,
fanerskador,
genomslipningar,
torksprickor
maskangrepp
hörn på mellersta lådan med avslag
hörn på nedersta lådan med avslag