Ovoid form med lock. Dekor i underglasyrblått med stiliserade växtter och krysantemum. Med stiliserande Shoutecken. Höjd 25 cm.
Smärre slitage. En limmad genomgående spricka gåendes från bojanens kant nedåt ca 3 cm. Ett nagg längs kanten. Locket med sprickor nagg och lagningar.