Bägare för jaksmör så kallad "Butter lamp", försilvrad koppar. Tibet, 1900-tal.
För jaksmör. Höjd 13 cm. Diameter 9 cm. Vikt 214 gram.
Slitage.
Their form is reminiscent of the Christian chalice and they would have been used on an altar, filled to the brim with yak butter oil and with a single wick floating in each.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor