Fanerad med valnöt, amarant, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. På sidorna inläggningar av rosettupphängd medaljong. Hörnbeslag i form av lejonmaskaroner. Längd 114, bredd 57, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Skivan lagad, gamla men ej urspr. lås. Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Lagning. Fanerskador. Nyckeln fast i låset.
Bukowskis Auktioner, höst 2007, A546, nr 1294
Sylvén, Torsten: Mästarnas möbler, Stockholm 1996, jämför byrå av Metzmacher, avbildad sid. 264.