Johan Henrik Leffler, kaffekanna, silver, Empire, Falun 1814.
Cylinderformad kaffekanna med uppsvängd pip, dekor av vinranka. Svärtat trähandtag med benknopp, lockknopp i form av blomster, på fyra volutfötter. Höjd 22,5 cm. Total vikt 670 g.
Smärre slitage. Lock med smärre bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.