Ferdinand Barbedienne, takkrona, signerad, förgylld brons, 1800-talets andra hälft. Höjd 115 cm.
För 9 ljuskällor. Elektriska ledningarna avlägsnade. Medföljer täcklister för elsladd samt tillhörande skruvar och brickor. Medföljer 2 extra socklar för glödllampor. Höjd 115 cm, längd 100 cm, bredd 67 cm.
Glaskuporna saknas (en trasig modell medföljer). Skruvar saknas. Ej elektrifierad.