Dekor av fyrkloade drakar bland blommor mot gul fond. Frånsidan med dekor av blomsterslingor i famille rose. Diameter 40.5 cm.
Nagg. Smärre repor.
Enligt uppgifter har fatet kommit till Sthlm på 1940/50-talet med säljarens farfar som var sjöman.