Koppar med fat, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Oktagonal form. Dekor i underglasyrblått med motiv av stiliserade lotusblommor samt reserver med figurer. Kopparnas höjd 4,5 cm. Fatens diameter 11,5 cm.
Slitage, glasyrnagg runt kanter. Ett fat med stjärnspricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.