Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, 1800-talets mitt.
"Station nummer: 20 Fuchu (Actor Ichikawa Hirogorô I as) Kitahachi)". Från sviten: "The 53 Stations of the Tokaido - Part two.
(Tokaido gojusan-tsugi no uchi)" Avdraget från 1852. Utgivet av Tsujiokaya Bunsuke. Vertikal ôban. 35,5 x 24,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Något gulnad. Veck samt mindre skador i den högra marginalen.
Jämför med identiska avdrag i samlingarna på Museum of Fine Arts Boston med inventarienummer: 11.29493, 11.43236, 11.29525.18, samt 59.1147.108.