"FAMILJEBILDER".
Sign. Färglitografi 38/100, 100x70 cm.
Rafael Wardi, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finlands konstakademis skola, Fria konstskolan samt på resor till Frankrike och Italien. Wardi är främst känd för sitt abstrakta måleri men har 'ven skapat ett mer fritt, koloristiskt figurmåleri där traditionellt uttryck samsas med modernistiskt. Wardis palett är expressiv, varm och intensiv.