Kan inte nå servern

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, "HAPPY FACTORIES".

Sign. -89. Olja på duk 178x138 cm.

Proveniens

Modern Art Collection - MAC.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 201
E
U
R
25 245
S
E
K
2 303
USD
Utropspris
1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
8
20 apr 2015 15:47
2 201 EUR
6
20 apr 2015 15:47
2 101 EUR
7
20 apr 2015 15:46
2 001 EUR
8
20 apr 2015 15:46
1 951 EUR
7
20 apr 2015 15:45
1 901 EUR
6
A
20 apr 2015 15:45
1 853 EUR
6
A
20 apr 2015 15:45
1 851 EUR
8
20 apr 2015 15:45
1 801 EUR
6
20 apr 2015 15:44
1 751 EUR
7
20 apr 2015 15:44
1 701 EUR
6
20 apr 2015 15:43
1 651 EUR
7
A
20 apr 2015 15:43
1 601 EUR
6
20 apr 2015 15:43
1 601 EUR
7
20 apr 2015 15:41
1 502 EUR
6
A
20 apr 2015 15:41
1 452 EUR
6
20 apr 2015 14:46
1 352 EUR
4
20 apr 2015 6:29
1 302 EUR
1
A
20 apr 2015 6:29
1 275 EUR
1
20 apr 2015 6:10
1 251 EUR
6
19 apr 2015 20:56
1 201 EUR
4
A
19 apr 2015 20:56
1 151 EUR
6
19 apr 2015 20:56
1 151 EUR
4
19 apr 2015 18:21
1 101 EUR
6
18 apr 2015 14:06
1 051 EUR
1
A
18 apr 2015 14:06
1 005 EUR
1
A
18 apr 2015 14:06
1 001 EUR
6
18 apr 2015 14:06
981 EUR
1
A
18 apr 2015 14:06
961 EUR
6
18 apr 2015 14:06
941 EUR
1
18 apr 2015 8:16
921 EUR
6
A
18 apr 2015 8:16
901 EUR
6
18 apr 2015 6:55
900 EUR
5
17 apr 2015 15:11
770 EUR
1
16 apr 2015 10:27
750 EUR
4
14 apr 2015 6:25
690 EUR
1
14 apr 2015 1:57
670 EUR
2
9 apr 2015 23:10
650 EUR
1
9 apr 2015 9:42
620 EUR
2
8 apr 2015 22:14
598 EUR
3
6 apr 2015 21:12
578 EUR
2
2 apr 2015 19:35
550 EUR
1
2 apr 2015 18:54
200 EUR
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på