Kan inte nå servern

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, HERTIG KARL SKYMFAR KLAUS FLEMINGS LIK.

Sign. 1877. Olja på duk 31,5x41 cm.

Övrig information

Studie till ”Hertig Karl skymfar Claes Flemings lik”, 1878.
Sign. och dat. 1878. Olja på duk 31,5x41 cm.

Litteratur: B. Hintze, Albert Edelfelt, WSOY Porvoo 1953, katalognummer 100a. Avbildad ibid. s. 103.
Utställningar: Albert Edelfelts 100-års minnesutställning 1954, Ateneum, nummer 17.

Albert Edelfelts stora historiemålning Hertig Karl skymfar Claes Flemings lik (1878) har reproducerats i flera historieböcker som behandlar Finlands historia under slutet av 1500-talet. Skådeplatsen för denna scen är kapellet i Åbo Slott år 1599. Sveriges blivande konung Karl IX (1550-1611) intog då Åbo Slott av Claes Flemings (ca. 1535-1597) änka Ebba Stenbock som höll sin avlidne man i en kista i slottets kapell. Fleming hade verkat som konung Sigismunds (1566-1632)översteamiral och var ståthållare i Finland. Riksföreståndaren Hertig Karl förde ett avsättningskrig mot Sigismund 1598-1600. Med detta inbördeskrig avskaffades den katolska tron och Sigismund, som var brorsson till Hertig Karl, införde den evangelisk-lutherska tron.

Edelfelt har skildrat Hertig Karl rivande Klaus Flemings lik i skägget. Enligt sägnen sade han ”Om du nu levat hade ditt huvud inte suttit säkert”. Då svarade änkan Ebba Stenbock ”Om min salige herre hade levat så hade hans Nåd aldrig kommit här in.” Målningen utfördes i Paris vintern 1877-1878 i Edelfelts ateljé strax norr om Montparnasse. Han hyrde historiska kostymer från Opera Garniers kostymör Morin, lånade leriga ridstövlar av en fransk konstnärsvän, målade av såväl yrkesmodeller som sina finska studievänner vid École-des-Beaux-Arts och studerade föremål på medeltidsmuseet Cluny i Paris och modellerade i vax det förgyllda vapnen för släkterna Fleming och Stenbock - på kistan.

Denna nu till salu varande slutgiltiga kompositionsskissen visade Edelfelt för sin franska ateljélärare Jean-Léon Gérôme den 5te december 1877. Gérôme var specialiserad på orientalism och historiska scener. Enligt läroplanen vid École des Beaux-Arts utförde konstnärerna alltid en målad eskisse peinte i mindre format före arbetet på den stora duken inleddes. Gérôme tyckte att skisser var bra men att Ebba Stenbock krävde en elegantare framtoning. Som modeller för denna preliminära skiss använde Edelfelt dels sina landsmän som studerade vid École des Beaux-Arts. Hintze har identifierat Ernst Nordström (1850-1933), stående i blått längst till höger. Nordström blev senare bland annat rektor och intendent för Konstflitföreningens skola och museum i Helsingfors. Modellen för den nerhukade mannen vid kistlocket var Otto Wallenius, senare berömd som operasångare. Han fick denna skiss av Edelfelt 1878 som tack för att han skötte Edelfelt under en långvarig lunghinneinflammation hösten 1877 i Paris.

Den slutgiltiga målningen ställde Edelfelt ut på Salongen i Paris 1878 och verket köptes av Finska Konstföreningen. Målningen hör till Ateneums konstsamlingar och visas på Åbo Slott.
Marina Catani

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
75 200
E
U
R
862 544
S
E
K
78 699
USD
Utropspris
28 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (174 bud)
2
8 dec 2015 16:51
75 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:51
75 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:51
74 200 EUR
2
8 dec 2015 16:51
74 000 EUR
3
8 dec 2015 16:50
73 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:50
73 000 EUR
2
8 dec 2015 16:48
72 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:48
72 000 EUR
2
8 dec 2015 16:48
72 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:48
71 200 EUR
2
8 dec 2015 16:48
71 000 EUR
3
8 dec 2015 16:47
70 600 EUR
2
A
8 dec 2015 16:47
70 400 EUR
2
8 dec 2015 16:47
70 000 EUR
3
8 dec 2015 16:47
70 000 EUR
2
8 dec 2015 16:46
68 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:46
68 000 EUR
3
8 dec 2015 16:46
67 400 EUR
2
A
8 dec 2015 16:46
67 200 EUR
3
8 dec 2015 16:46
67 000 EUR
2
8 dec 2015 16:45
65 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:45
65 000 EUR
2
8 dec 2015 16:45
65 000 EUR
3
8 dec 2015 16:45
64 800 EUR
2
A
8 dec 2015 16:45
64 600 EUR
2
8 dec 2015 16:45
64 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:45
64 000 EUR
2
8 dec 2015 16:45
64 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:44
63 000 EUR
2
8 dec 2015 16:44
62 800 EUR
3
8 dec 2015 16:44
62 600 EUR
2
A
8 dec 2015 16:44
62 400 EUR
2
8 dec 2015 16:44
62 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:43
62 000 EUR
2
8 dec 2015 16:43
62 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:43
61 200 EUR
2
8 dec 2015 16:43
61 000 EUR
3
8 dec 2015 16:42
60 400 EUR
2
8 dec 2015 16:42
60 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:42
60 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:42
59 600 EUR
2
8 dec 2015 16:42
59 400 EUR
3
A
8 dec 2015 16:42
59 200 EUR
2
8 dec 2015 16:42
59 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:41
58 600 EUR
2
8 dec 2015 16:41
58 400 EUR
3
A
8 dec 2015 16:41
58 200 EUR
2
8 dec 2015 16:41
58 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:41
57 800 EUR
2
8 dec 2015 16:41
57 600 EUR
3
A
8 dec 2015 16:40
57 200 EUR
2
8 dec 2015 16:40
57 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:40
56 800 EUR
2
8 dec 2015 16:40
56 600 EUR
3
A
8 dec 2015 16:40
56 400 EUR
2
8 dec 2015 16:40
56 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:39
55 800 EUR
2
8 dec 2015 16:39
55 600 EUR
3
8 dec 2015 16:39
55 400 EUR
2
8 dec 2015 16:39
55 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:39
55 000 EUR
2
8 dec 2015 16:39
54 800 EUR
3
A
8 dec 2015 16:39
54 600 EUR
2
8 dec 2015 16:39
54 400 EUR
3
8 dec 2015 16:39
54 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:38
54 000 EUR
3
8 dec 2015 16:38
54 000 EUR
2
8 dec 2015 16:38
53 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:38
53 000 EUR
2
8 dec 2015 16:38
53 000 EUR
3
8 dec 2015 16:38
52 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:38
52 000 EUR
3
8 dec 2015 16:38
52 000 EUR
2
8 dec 2015 16:38
51 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:37
51 000 EUR
2
8 dec 2015 16:37
51 000 EUR
3
8 dec 2015 16:37
50 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:37
50 000 EUR
3
8 dec 2015 16:37
50 000 EUR
2
A
8 dec 2015 16:37
49 200 EUR
3
8 dec 2015 16:37
49 000 EUR
2
A
8 dec 2015 16:37
48 200 EUR
3
8 dec 2015 16:37
48 000 EUR
2
8 dec 2015 16:36
47 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:36
47 000 EUR
2
8 dec 2015 16:36
47 000 EUR
3
A
8 dec 2015 16:36
46 800 EUR
2
8 dec 2015 16:36
46 600 EUR
3
8 dec 2015 16:36
46 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:36
46 000 EUR
3
8 dec 2015 16:36
46 000 EUR
2
8 dec 2015 16:35
45 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:35
45 000 EUR
2
8 dec 2015 16:35
44 800 EUR
3
8 dec 2015 16:35
44 600 EUR
2
A
8 dec 2015 16:35
44 400 EUR
2
A
8 dec 2015 16:35
44 200 EUR
3
8 dec 2015 16:35
44 000 EUR
2
8 dec 2015 16:35
43 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:34
43 000 EUR
2
8 dec 2015 16:34
42 800 EUR
3
8 dec 2015 16:34
42 400 EUR
2
A
8 dec 2015 16:34
42 200 EUR
3
8 dec 2015 16:34
42 000 EUR
2
8 dec 2015 16:34
41 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:34
41 000 EUR
2
8 dec 2015 16:34
41 000 EUR
3
8 dec 2015 16:33
40 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:33
40 000 EUR
3
8 dec 2015 16:33
40 000 EUR
2
8 dec 2015 16:33
39 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:33
39 000 EUR
2
8 dec 2015 16:33
39 000 EUR
3
8 dec 2015 16:33
38 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:32
38 000 EUR
3
8 dec 2015 16:32
38 000 EUR
2
8 dec 2015 16:32
37 200 EUR
3
A
8 dec 2015 16:32
37 000 EUR
2
8 dec 2015 16:32
37 000 EUR
3
8 dec 2015 16:32
36 000 EUR
2
A
8 dec 2015 16:32
35 800 EUR
2
8 dec 2015 16:32
35 600 EUR
3
A
8 dec 2015 16:32
35 500 EUR
3
8 dec 2015 16:31
35 400 EUR
2
A
8 dec 2015 16:31
35 200 EUR
3
8 dec 2015 16:31
35 000 EUR
2
8 dec 2015 16:31
34 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:31
34 500 EUR
3
8 dec 2015 16:31
34 400 EUR
2
A
8 dec 2015 16:31
34 200 EUR
2
8 dec 2015 16:30
34 000 EUR
3
8 dec 2015 16:30
34 000 EUR
2
8 dec 2015 16:30
33 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:30
33 500 EUR
3
8 dec 2015 16:30
33 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:29
33 000 EUR
3
8 dec 2015 16:29
33 000 EUR
2
8 dec 2015 16:27
32 400 EUR
3
A
8 dec 2015 16:27
32 200 EUR
3
8 dec 2015 16:27
32 000 EUR
2
A
8 dec 2015 16:27
31 800 EUR
2
8 dec 2015 16:27
31 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:27
31 500 EUR
3
8 dec 2015 16:26
31 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:26
31 000 EUR
3
8 dec 2015 16:26
31 000 EUR
2
8 dec 2015 16:24
30 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:24
30 500 EUR
3
8 dec 2015 16:24
30 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:24
30 000 EUR
3
8 dec 2015 16:24
30 000 EUR
2
8 dec 2015 16:24
29 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:24
29 500 EUR
3
8 dec 2015 16:23
29 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:23
29 000 EUR
2
8 dec 2015 16:23
28 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:23
28 500 EUR
3
8 dec 2015 16:22
28 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:22
28 000 EUR
2
8 dec 2015 16:21
27 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:21
27 500 EUR
3
8 dec 2015 16:20
27 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:20
27 000 EUR
3
8 dec 2015 16:20
26 900 EUR
2
8 dec 2015 16:20
26 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:20
26 500 EUR
3
8 dec 2015 16:19
26 200 EUR
2
A
8 dec 2015 16:19
26 000 EUR
3
8 dec 2015 16:19
25 900 EUR
2
8 dec 2015 16:18
25 700 EUR
3
A
8 dec 2015 16:18
25 500 EUR
3
8 dec 2015 16:18
25 200 EUR
2
6 dec 2015 21:05
25 000 EUR
1
4 dec 2015 20:45
19 600 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Andra har även tittat på