Invändigt förgylld. Brättet och hänkeln dekoreras av vinranka, blad och druvor, fyra fötter med vinbladsfästen. Längd 33 cm. Vikt 718 g.
Åldersrelaterat slitage. Något böjd fot med smärre bristning.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10