GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA, modell 51110, Sievä för Idman 1900-talets mitt.
För 8 ljuspunkter. Polerad mässing och kupor i glas. Mässingsdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 77 cm. Bredd ca 72 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Senare glaskupor. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Sievä fungerade som Idmans underleverantör.