1159996
Paavo Tynell
(1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.

Mässing samt opalglaskupa. Total höjd 156 cm. Diameter 29 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Imatra Statshotell.

Övrigt

https://sv.wikipedia.org/wiki/Imatra_Statshotell

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
4 800
51 056
5 408
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
13 jun 18:05
4 800 EUR
13 jun 18:04
4 600 EUR
13 jun 18:03
4 400 EUR
13 jun 17:12
4 200 EUR
13 jun 14:22
3 400 EUR