Helsinki Design Sale F198

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

202 föremål
Slutpris
24 300 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Slutpris
19 206 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
RUT BRYK, relief, porslin, "Candy", signerad Rut Bryk 1970.
Slutpris
14 999 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Slutpris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Slutpris
8 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Slutpris
7 800 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Slutpris
7 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Slutpris
6 820 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Slutpris
6 706 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods, signerad Kaipiainen.
Slutpris
5 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9202, Taito 1940-tal.
Slutpris
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Slutpris
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Slutpris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods signerad Bryk.
Slutpris
4 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Slutpris
3 850 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VILJO HIRVONEN, golvlampa, modell H801, Valaistustyö.
Slutpris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SAARA HOPEA, HALSSMYCKE, unik, silver, Ossian Hopea, Borgå 1977.
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Slutpris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GOLVLAMPA, modell EN 25, Itsu, Finland 1950-tal.
Slutpris
3 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Slutpris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFFGRUPP, 3 delar, 1950-tal.
Slutpris
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Slutpris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets mitt. Ca 180x170 cm.
Slutpris
1 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1930-tal.
Slutpris
1 853 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Slutpris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, Orno, 1950-tal.
Slutpris
1 820 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1971.
Slutpris
1 802 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, ett par, modell A605 för Valaistustyö.
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Slutpris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RITVA PUOTILA, konsttextil, "Vesuvius" Woodnotes 2007.
Slutpris
1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, GOLVLAMPA, Markaryd, 1960-/70-tal.
Slutpris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
CARLO NASON, takkrona, Murano 1960-tal.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, signerad Tapio Wirkkala Iittala -57.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR