Helsinki Design Sale F198

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

197 föremål
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 1984.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAKLAMPA, modell AA71, Itsu 1950-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KATRI MATTILA, RYA, Helmi Vuorelma, Lahtis. Ca 175x107 cm.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KATRI MATTILA, RYA, Helmi Vuorelma, Lahtis. Ca 185x115 cm.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Tvålflaska, 1930-tal.
Tvålflaska, 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, tillverkare KJM-TuoteOy 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, KANNA, signerad GT Finland 1903.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TIMO SARPANEVA, akvarell på rispapper, signerad TS -49.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BERTEL GARDBERG, ishink och silver isslev.
Klubbat pris
590 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, BORDSLAMPA, modell A703, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
CARLO NASON, takkrona, Murano 1960-tal.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER,  14K guld, Lahtis, Finland 1973.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld, Lapponia 1971.
Klubbat pris
1 802 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, Bordsskiva, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, skärbräda, "Anna", för Laukaan Puu 1960-tal.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, soffa, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GOLVLAMPA, modell EN 25, Itsu, Finland 1950-tal.
Klubbat pris
3 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris
721 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skål, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
1 830 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
OIVA TOIKKA, glasskulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK,  relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VÄGGRELIEF, för Artek, tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, modell 9459, Oy Taito Ab.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala 3825.
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR