1194813
Reidar Särestöniemi
(1925-1981)
Reidar sÄrestÖniemi, "hjÄrtesnÖn".

REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "HJÄRTESNÖN".

Sign. -67. Olja och tempera på duk 130x130 cm.

Restaurerad.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Proveniens

Galerie Bengtsson. Därefter som ett arv i familjen.

Galerie Bengtsson, Stockholm 17.11.-6.12.1967.

"Reidar Särestöniemen maailma", Juha Ilvas. Målningen syns på bilden av Matti Saanio på sidan 185.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

20 000
208 948
22 353
Utropspris
40 000 - 60 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
28 nov 17:40
20 000 EUR
24 nov 5:06
16 000 EUR
23 nov 14:34
15 000 EUR
23 nov 11:14
5 000 EUR