MIKKO S. NUPPONEN, skåp / vitrinskåp, "Jukola", HMN Huonekaluliike Mikko Nupponen 1930-tal.
Betsad och vaxad furu.
Dörrspeglarnas reliefer formgivna och utförda av Mauno Paananen. Bredd 80 cm. Djup 32 cm. Höjd 125 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage och märken. En mässingsring saknas.
Matsalsmöblemanget beskrivs i boken Puun Puhe, Merja Heiskanen, publicerad av Lahtis stadsmuseum 2001. Skänk samt skåp illustrerat på sidorna 112-113.