CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, matbord, "Näyttely Senior", samt stolar 6 st, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Utdragbart bord. Tilläggsskiva à 62 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 247 cm. Stol: Bredd 44 cm. Höjd 88 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Bordet renoverad. Original lädret på ryggstöden och sitsar med åldersrelaterat slitage och märken. Ljusa och mörka fläckar på bordsytan.