Skulpterat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Olof Berg STOCKHOLM". Urhus med blomstergirlanger och rocailler. Höjd 87, bredd 48 cm. Pendel medföljer.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Smärre slitage. Smärre dekorbortfall, avslag på förgyllning. Spräckt glas på vänster sida. Sprickor.