Terrinfat samt två stycken lock, kompaniporslin. Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Oktogonalt med dekor i underglasyrblått av växter. Längd 37 cm. Längd lock 30 cm.

Slitage. Lockknopp med nagg.

Proveniens

Cover marked with lable that tells you that the service is sold at Bukowskis in 1921. Then from the Brink family.

Utropspris
2 500 SEK