Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.

Dekor av rundlar i famille rosefärger. Runt brämet en meanderfris. Baksidan målad med bambu. Diameter 19,8 cm.

Förgyllningen med slitage.

Regina Krahl, Chinese Ceramics, Hallwylska Museet, Stockholm, Compare a related dish, image no 141.

Utropspris
6 000 SEK