Okänd konstnär 1900-tal, skulptur, brons på stensockel, total höjd 48 cm.
"Apollo di Belvedere". Efter antik förlaga. Mörkpatinerad brons, höjd 44 cm (inklusive stensockel 48 cm).
Smärre slitage och skrapmärken.
Haskell, F. & Penny, N: Taste and the Antique, London 1981, jämför komposition s. 124.
Originalet är sannolikt från 100-talet efter Kristus och upptäcktes år 1489 i Anzio. Sedan 1511 har originalstatyn funnits i Vatikanpalatset. Det har sitt namn efter Belvederepalatset i Vatikanen.