Målad polykrom och förgylld dekor med motiv av höstlöv. Bestående av: tekanna, sockerskål, mjölkkanna, sex koppar med fat, sex assietter. Signerad Tashiro. Kannans längd 18 cm. Schatullets mått 51x42x16 cm.
Nagg. Sockerskål med lagad hänkel.
Köpt på Bukowskis Important Spring Sale 649 katalognummer 1013.