Skål med dekor i järnoxidrött och förgyllning märkt Kutani. Diameter 21, höjd 7 cm.
Oktagonal skål med dekor i imarifärger, motiv av krysantemum, diameter 16, höjd 7,5 cm.
Ovalt serveringsfat med dekor i imari samt relief längs brättet, motiv av fenix och trädgård, 30 x 26 cm.
Tre skålfat med konturerade brätten, ett med dekor av malfiskar och kalebasser samt trädgård, diameter 22 cm.
Slitage. Bränningsdefekter.
Från Claes Ugglas samling.