Dekorerad med emaljfärger och delvis förgyllda. Centralt motiv av träd i blommande trädgård, borden med blomsterrankor inom konturerade fält. Baksidan med Aoki-brödernas märke i rött. Diameter 18,5 cm.
Visst slitage och ställvis märken med färgbortfall.