Ritva Puotila, konsttextil, beställningsarbete, signerad Ritva Puotila 1995, Woodnotes.
"Suometsä" (Kärrskog). Unik. Papper, koppartråd samt rostfritt stål. Består av tre separata delar som mäter ca 30 x 100 cm/ del. Fastsättningslisterna medföljer separat.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.