Mauri Almari, taklampor, ett par, modell 51168, Idman Oy, Finland, 1900-talets mitt.
Mässingsstomme med fem glaskupor. Den andra är stämplad. Totalhöjd 81 cm, diameter 40 cm.
Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Anlupen. Märken. Ej funktionstestad. En andra lampans stomme är polerad.