Carlo Scarpa, takkrona, "Polyhedra", Venini, Murano, Italien skiftet 1950/-60-tal.
Taklampa med metallstomme behängd med formblåsta glaskupor i klart glas. 18 ljuspunkter.
Totalhöjd ca 30 cm. Diameter ca 90 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad. Helhetsintrycket är gott.