Judith Johansson, matta, "Kastanjelöv", rölakan, ca 309 x 195 cm, signerad JJ
Komponerad 1965.
Något slitage. Veck. Skadade fransar.
Konstnärinnan förklarar inspirationen bakom alstret som följande: ”Efter oktoberfrost värmande sol över kastanjelövens matta.”