Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Firma Svenskt Tenn, skål på fot med hänklar, två stycken, modell "7" respektive "598", Stockholm 1928-1935.

Tenn, den mindre med graverad dekor, stämplade med änglamärket samt årsstämplar B8 respektive J8. Höjd 7,5-12, diameter 19-30 cm inklusive hänklar.

Smärre slitage och patina.

Katalog, "Firma Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1931, modeller avbildade (opag.).

Formgivare

Klubbat pris
2 200
197
209
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 jul 17:38
2 200 SEK
14 jul 17:37
2 000 SEK
14 jul 17:37
2 000 SEK
14 jul 11:08
1 900 SEK
13 jul 18:23
1 800 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?